Ekonomika

Dřevěné pelety se usazují na českém trhu

Běžná domácnost ročně protopí desítky tisíc korun. Jelikož je topení fosilními palivy rok od roku dražší, stále častěji lidé vyhledávají levnější a ekologičtější zdroj tepla. Klasikou je dřevo. Nicméně již několik let na jeho místo nastupují dřevěné pelety. V následujících řádcích se podíváme na výhody a nevýhody, které s sebou pelety přináší.

Dřevěné pelety jsou v podstatě malé slisované válečky. Produkují se v rozdílných délkách (nejčastěji od 5 do 40 mm). Jejich důležitou vlastností je výhřevnost, která se pohybuje kolem 18 až 20 MJ/kg. Je tedy poměrně velká a v určitých případech je vyšší než výhřevnost uhlí. V současné době je možné pelety zakoupit buď v pytlích, nebo je dováží speciální cisterna, která je vyloží pomoci hadice na vámi zvolené místo.

Dřevěné pelety jsou méně nákladné

Hlavní výhodou dřevěných pelet je jejich cena. Nikdo nechce každou zimní sezónu platit vysoké sumy, které nemálo naruší domácí rozpočet. V posledních letech se pořizovací ceny pelet pohybují mezi 5 000 Kč až 6 000 Kč za tunu. Vytápění běžné domácnosti při použití dřevěných pelet vyjde kolem 20 až 25 000 Kč. Kdežto vytápění rodinného domu plynem by vyšlo kolem 35 000 korun a topení elektřinou by bylo ještě o několik tisíc korun dražší.

Nicméně cenou výčet výhod nekončí, ba naopak. Dalšími přednostmi dřevěných palet je ekologičnost, vysoká kvalita, snadná manipulace, potřeba méně skladovacích prostor a možnost dlouhodobého skladování.

Kde koupit dřevěné pelety?

Výrobou dřevěných pelet se zabývají také české firmy, které mají kompetentní certifikace, jež garantují kvalitu sortimentu. Ryze českou společnosti je OPTIMTOP s.r.o., která patří na českém trhu mezi nejvýraznější internetové prodejce pevných paliv. Poskytuje nejen na pelety různé slevy a akce, které jsou umocněny dopravou zdarma po celé republice již od jedné objednané palety.

Napište komentář