Volby

Karel Schwarzenberg a jeho kandidatura na post prezidenta

Snad každý občan této země, ať už se zajímá o politiku nebo ne, ví, že se ve dnech 11. a 12. ledna 2013 budou konat prezidentské volby. Půjde o historicky první přímou volbu prezidenta v dějinách naší země. Pokud jste odhodlaní hodit svůj hlas do urny, je nejvyšší čas se začít zajímat o tento „pražský výběr“ prezidentských kandidátů. My Vám s tím trochu pomůžeme a představíme vám jednoho z nejvýraznějších (a nejospalejších) kandidátů, současného ministra zahraničí, pana Karla Schwarzenberga.

Co ho k tomu vlastně vede?

Jednou z nejmotivnějších nebo nejodrazujících skutečností pro nás voliče, by měly být pohnutky prezidentského kandidáta, které ho přivedly k myšlence stát se prezidentem naší země. Karel Schwarzenberg chce, podle svých slov, navázat na svou práci, kterou vykonával jako kancléř pana prezidenta Václava Havla, dále jako senátor, poslanec a ministr. Jelikož všichni znáte způsob a plody práce pana Karla Schwarzenberga, tak se sami můžete rozhodnout, zda je to pro vás motivující nebo demotivující aspekt k jeho zvolení.

Co by, kdy by …

V případě zvolení do funkce prezidenta se chce Karel Schwarzenberg zasadit o lepší postavení a silnější vliv naší země v rámci EU. A to především v procesu rozhodování o budoucím uspořádání Evropské unie. Nevidí a nepodporuje EU jako superstát, ale jako unii, ve které má každý národ své důstojné postavení.

Dále by chtěl využít veškerých svých znalostí a zkušeností, aby Česká republika získala zpět mezinárodní respekt, důvěru svých občanů v právo a politiku. Pokud má mít Česká republika respekt u svých občanů i v zahraničí, pak se pan Schwarzenberg bude muset pustit do boje s korupcí. Už na toto pouhé slovní spojení je většina občanů alergická díky předešlím „bojovníkům“ a tak je otázka, zda tomuto předvolebnímu slibu bude někdo věřit. Ale jak chce tento boj pojmout v roli prezidenta? Kromě toho, že by podporoval jmenování morálně nezpochybnitelných a odvážných lidí do funkcí soudců, využíval by i pravomoci prezidenta a úkoloval by všechny tajné i bezpečnostní služby, tak aby byly odhalovány korupční praktiky i v nejvyšších patrech.