Ekonomika

Stavební spoření na důchod?

Stavební spoření je jednou z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších finančních forem spořících produktů a zároveň jeden z nejrozšířenějších způsobů financování bydlení jednotlivce, rodin nebo organizací. Účastníky stavebního spoření jsou fyzické nebo právnické osoby, jež uzavřeli písemné smlouvy o stavebním spoření. Smlouvu o stavebním spoření může uzavřít i nezletilá osoba, ale podepisuje ji jeho zákonný zástupce nebo jiná zodpovědná osoba. Tato smlouva je smluvní ujednání mezi klienty a stavebními spořitelnami, jež nabízí různé slevy a výše zhodnocení Vašich finančních prostředků.

Výhodami stavebního spoření jsou především zajímavé úročení finančních vkladů (např. Českomoravská stavební spořitelna nabízí až 5,04% ročně), zákonné pojištění vkladů, garantované úrokové sazby, neomezená doba spoření (k získání celkové výše státní podpory alespoň 6 let), výhodné financování bydlení (výstavba novostavby, rekonstrukce, přestavba, přístavba, nástavba nebo vestavba starší stavby) a možnost využít naspořených finančních prostředků i k jinému účelu než k zajištění bydlení – tato výhoda bude brzy bohužel minulostí.

Podmínky uzavření smlouvy o stavebních spoření včetně výše a zdanění státní podpory, zdanění výnosů, délky spoření apod. se neustále mění a plánované jsou i změny do budoucna (např. od roku 2014 je plánovaná účelovost stavebního spoření, kdy budou moci klienti stavebních spořitelen využít příspěvky státní podpory pouze na účely spojené s bydlením, v roce 2015 je plánováno povolit uzavírat produkt stavebního spoření i v univerzálních bankách a nejkontroverznější plánovanou změnou ministerstva financí je zapojit stavební spoření do důchodové reformy).

Propojení stavebního spoření s penzijním systémem by v budoucnu znamenalo, že bychom naspořené finanční prostředky mohli použít buď na pořízení bydlení nebo na důchod. V případě spoření na důchod (zatím je v jednání, zda se penzijní účelovost bude vztahovat jen na státní podporu nebo veškeré vklady) by se vklady po skončení stavebního spoření odeslaly do životní pojišťovny, do fondů a nebo byly ponechány ve stavební spořitelně s možností částečných výběrů a dalšího zhodnocování nevybraných vladů. Ale to je vše ve hvězdách.

Napište komentář