Politické strany Volby

Už se TO blíží!

Prezidentské volby

Ve dnech 11. a 12. ledna 2013 se odehraje velká premiéra – prezidentské volby 2013. Bude to poprvé v dějinách České republiky, kdy se uskuteční přímá volba prezidenta. Podle zákona se může stát prezidnetem každý občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. Každý prezident může mít maximálně dvě funkční období za sebou.

Kandidáta na prezidenta může navrhnout nejméně dvacet poslanců nebo deset senátorů. Navrhnout kandidáta na prezidenta může rovněž každý občan České republiky, který dosáhl plnoletosti a jehož návrh podpoří petice podepsaná nejméně 50 000 občany.

V prvním kole může být zvolen kandidát, který získá nadpoloviční většinu všech platných hlasů. V případě, že žádný kandidát nadpoloviční většinu nezíská, bude se do 14 dnů konat druhé kolo voleb. Do toho postupují dva nejúspěšnější kandidáti prvního kola. V druhém kole bude zvolen prezidentem ten, kdo bude mít více hlasů.

Jedním z kandidátů na prezidenta je Přemysl Sobotka z Občanské demokratické strany (ODS). Jednou z hlavních myšlenek, které by chtěl prosazovat na naší i zahraniční politické scéně, je zachování suverénosti České republiky v srdci EU. Přemysl Sobotka vidí naši budoucnost v aktivním roli v EU, která se obejde bez podlézání a nesmyslných ústupků, které brání svobodnému rozvoji této země. S tímto bodem předvolebního programu jde ruku v ruce požadavek na občanské referendum o zavedení eura. Tento kandidát za ODS chce aktivně pracovat pro zahraniční politiku, která bude účině podporovat české firmy v zahraničí.

Krajské a senátní volby

Další volby, které nás čekají jsou krajské a senátní volby. Jedním z bodů kandidátů ODS jsou kraje bez dluhů. Chtějí napravit spoušť, kterou za sebou nechala nehospodárná politika KSČM a ČSSD. Pokud se už tyto dvě strany rozhodly šetřit, tak to dělaly pouze v oblasti školství, sociálních a kulturních zařízeních a v oblasti sociálních služeb. Místo toho, aby kraje šetřily na svém vlastním provozu. Další velký boj chce ODS vést s nezaměstnaností. A protože pracovní místa vytváří hlavně soukromý sektor, chce ODS motivovat firmy k jejich vytváření, udržení pracovního trhu a dále chce uvolnění podmínek pro podnikání.